İHTİYAÇ KREDİSİ DANIŞMANLIĞI

İhtiyaç kredisi ya da diğer adıyla tüketici kredisi, kişilerin ihtiyaçları için bankalardan alabildiği kredi türlerinden biridir. Kullanım alanı oldukça geniş bir kredi türü olsa da ihtiyaç kredisinin genel anlamıyla acil nakit ihtiyaçlar için kullanıldığı söylenebilir. Peki ihtiyaç kredisi hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar nelerdir? İhtiyaç kredisi hesaplanırken nelere dikkat edilmelidir? İhtiyaç kredisi için kimler başvuru yapabilir? Kredi için başvuruda gerekli olacak belgeler nelerdir?

 

İhtiyaç Kredisi Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredini ile ilgili pek çok durumu belirleyecek olan ana etken faiz oranıdır. Bu nedenle bakmanız gereken ilk değer faiz oranı olmalıdır. Toplam geri ödeme miktarı ve aylık ödeme miktarına doğrudan etki edeceği için ödemede size zorluk çıkarıp çıkarmayacağını en başında değerlendirmeye almalısınız. Bazı bankalardan alınan ihtiyaç kredilerinin toplam ödeme miktarı diğer bankalara göre daha avantajlı olabilir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi için başvurmadan önce ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu belirlemeli ve bu miktarda bir kredi çektiğinizde hangi bankanın ne kadar geri ödeme isteyeceğini tahlil etmelisiniz. Bunun yanında aylık ödeme miktarına da dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bütçenizi zorlayacak aylık ödemeler, geri ödeme sürecinde sizi oldukça zor bir duruma sokabilir.

 

İhtiyaç Kredisi İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

İhtiyaç kredisi için yapılacak olan başvurularda bir şart aranmıyor. Herkes kredi için başvurma hakkına sahip ancak bankanın krediyi sorunsuz bir şekilde vermesi için kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak bilinen; deyim yerindeyse kişinin güvenilirlik seviyesini gösteren değere baktığını eklemek gerekiyor. Daha önce kredi alınıp alınmadığı, eğer alındıysa geri ödeme sırasında bir problem ya da aksaklık yaşanıp yaşanmadığı gibi ölçütler değerlendirmeye alınıyor. Daha önce kredi almış ve borcunu sorunsuz bir şekilde geri ödemiş kişilerin kredi notu yüksek çıkıyor. Bu nedenle banka tarafından kredi verilmesi için herhangi bir engel kalmamış oluyor. Ancak, daha önce kredi almış ve ödemede zorluk çekmiş kişilerde bu puan düşük olarak değerlendiriyor. Bu kişilerin kredi alabilmesi için ya kefil getirmesi ya da gelirine dair belgeleri ilgili bankaya sunması isteniyor.

 

Finanskar Bir İlberk Group A.Ş Markasıdır.

Hemen Bize Ulaşın

Numaranızı Bırakın 5 Dakika İçinde Dönüş Yapalım

Thank You for Contact Us! Our Team will contact you asap on your email Address.