Tüketici Kredilerinde Yeni Dönem

Tüketici Kredilerinde Yeni Dönem

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen ile AK Parti milletvekillerinin imzaladığı teklifle, taksitle satış sözleşmelerinde temerrüt durumunda kalan borcun tümünün peşin olmasına ilişkin koşullar, Türk Borçlar Kanunu ile uyumlu ve tüketici lehine olacak şekilde güncellenecek. 

Taksitle satış sözleşmelerinde tüketicinin kalan borcunun tümünün ifasının talep edilmesi için kanundaki diğer şartların yanı sıra kalan borç yerine sözleşmede yer alan bedel dikkate alınacak. Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde söylem aranmaksızın cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Tüketicilerin, ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi nedeniyle katlandıkları maliyet oranları azaltılacak.

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi süreli tüketici kredilerinde faiz oranında tüketici lehine değişikliklerin hemen uygulanabilmesi için düzenleme yapılacak. Bu kapsamda faiz oranındaki indirimin, tüketici lehine olması dolayısıyla yürürlüğe girmesi için 30 gün öncesinde bildirim yapılması şartı kaldırılacak. Bu şart yalnızca faiz oranı artırımını kapsayacak şekilde değiştirilecek.

Bunun yanı sıra, tüketici kredilerine sigorta yaptırılmasını içeren maddesi “Sigorta, yan finansal ürün ve hizmet sunumu” başlığı altında yeniden düzenlenecek. Bu kapsamda tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamayacakKonut finansmanı sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamayacak.

Önceki BlogMerkez Banka'sından KİT'lere rekor döviz satışı
Sonraki BlogSon