Banka puanı ( KKB ) nedir ve nasıl oluşur ?

Banka puanı ( KKB ) nedir ve nasıl oluşur ?

Kredi notu, bir kişinin kredi kullanma deneyimini ve geçmişini yansıtan bir puanıdır. Kredi notu, bir kişinin kredi için başvuruda bulunabileceği kuruluşlar tarafından değerlendirilir ve kredi için başvuruda bulunan kişinin kredi alma olasılığını belirler.

Kredi notunuzun nasıl oluştuğu, genellikle üç faktörden oluşur:

  1. Kredi Geçmişi: Kredi geçmişi, bir kişinin kredi kullanma deneyimini yansıtır. Kredi geçmişi, kredi kartı borçları, tüketici kredileri, ev kredileri ve diğer krediler gibi kredi türlerini içerebilir. Kredi geçmişi, kredi için başvuruda bulunan kişinin kredi alma olasılığını belirler.

  2. Sermaye: Sermaye, bir kişinin finansal durumunu yansıtır. Sermaye, maaş, mülkler, tasarruflar ve diğer varlıklar gibi birçok faktörden oluşur. Sermaye, kredi için başvuruda bulunan kişinin kredi alma olasılığını belirler.

  3. Kredi Dengesi: Kredi denge, bir kişinin kredi kullanma dengesini yansıtır. Kredi denge, kredi kullanma oranı (kullanılabilir kredi hacminin kullanılmış kredi hacmiyle bölünmesi) ve kredi kullanma süresi (kredi kullanım süresi) gibi faktörleri içerebilir. Kredi denge, kredi için başvuruda bulunan kişinin kredi alma olasılığını belirler.

Kredi notu, bu üç faktörün bir araya getirilmesiyle oluşur. Kredi notunuz, kredi verme kuruluşları tarafından değerlendirilir ve kredi için başvuruda bulunan kişinin kredi alma olasılığını belirler. Kredi notu, genellikle 0 ile 1900 arasında bir skalada değerlendirilir.

Önceki BlogKrediyi nerden alırım?
Sonraki BlogKredili ürünleri gecikmeli ödemek ne gibi bir problem yaratır ?